Jdi na obsah Jdi na menu
 


V květnu jsme navštívili Víden. Program jsme měli po stopách Sisi (cele její jméno je Alžběta Amálie Evženie Wittelsbachová chudák takový dlouhý jmeno ) .. Po cestě jsme měli i různé úkoly, které jsme museli splnit a vyplnit.......Navštívili jsme také Pratr (ktery si nám  všem líbil a myslím, že můžu říct asi za všechny) ....Taky si myslím, že všichni jsme si z celého zájezdu odvezli spousty zažitku

Něco málo o Sisi

Narozena: 24. prosince 1837 v Mnichově
Celé jméno: Alžběta Amálie Evženie Wittelsbachová
Rodiče: Maxmilián, vévoda bavorský, a Ludovika, princezna bavorská
Sourozenci: Ludvík, Helena, Karel Theodor, Marie, Mathilda, Žofie a Max Emanuel
Provdána: roku 1854 za rakouského císaře Františka Josefa I.
Děti: Žofie (1855-1857), Gisela (1856-1832), Rudolf (1858-1889) a Marie Valerie (1868-1924)
Oblíbení spisovatelé: Heinrich Heine, Lord Byron, William Shakespeare, Homér
Zemřela: 10. září 1898 v Ženevě, zavražděna italským anarchistou

Na Štědrý den ( údajně ve 22.43 ) roku 1837 se Ludovice a bavorskému vévodovi Maxovi narodila 2.dcera. Dostala jméno Alžběta Amálie Evženie, ale všichni jí říkali Sissi. Okamžitě si získala pozornost a to nejen tím, že se narodila s jedním zoubkem v puse. Max, který si svých legitimních dětí moc nevšímal, si své 3.dítě okamžitě zamiloval a Sissi se jednou provždy stala jeho nejmilejším dítětem. Matka jí nazývala nezbednou, emocionální a neposlušnou. Od ní se jí dostávalo klasické šlechtické výchovy, ale otec ji učil samé lepší věci - jezdectví, lásku k přírod, od něho získala volný styl života a touhu po cestování. Na otcův popud se dokonce vycvičila jako cirkusová jezdkyně, aby své umění mohla předvádět pozvanému publiku v domácím cirkuse. Její život klidně plynul - prožívala si všechny radosti a strasti dětství. Její první láskou byl Richard, kterého viděla jen 2x. později se její “láskou” stal Karel Ludvík, mladší syn její tety Žofie. Bylo skoro jasné, že se jednou vezmou. To se však změnilo. Mladý císař František Josef I. si hledal nevěstu a bavorští Wittelsbachové se měli již po dvaadvacáté stát partnery vídeňských Habsburků. V úvahu přicházela 19letá Helena. V létě 1853 tedy sestry Žofie a Ludovika nastrojily neformální setkání obou rodin v letním sídle v Bad Ischlu. Nené se však nechtěla vdát za “Vídeňáka.” Sissi jí slíbila, že neohlášen dorazí na dezert. Tam se opět setkala s Francim a proběhla definitivní jiskra. Žofie musela připustit, že byla poprvé poražena. Po tomto setkání Franci oficiálně požádal o ruku Sissi hotelu Zlatý kříž. 24.8. vyšlo ve Weiner Zeitung svatební oznámení. Postupně začal Franci zjišťovat, že má jeho nevěsta svou hlavu. Tu od zásnub čekalo noha učení , které ji nikdy nebavilo. Po 9 měsících nasedla na loď, která plula po Dunaji do Vídně k milovanému Francimu, který byl alespoň ten den zbožňován s upřímností, kterou nikdy nepoznal a neměl poznat dalších 60let. Po dlouhé cestě Sissi čekaly další oficiality a seznámení s dvorským prostředím, včetně jejích příštích domovů ( Hofburg, Schönbrunn a nedaleký Laxenburg ). O několik dní později 24.4. se oficiálně stala rakouskou císařovnou a to v kapli sv.Augustina. Při svatební noci jindy neoblomná Žofie omezila protokol. Novomanželka se měla svléknout a nechat posoudit svědky. Místo toho ji matka a tchýně odvedly do ložnice. Žofie odešla do sousedního salonku a Ludovika Sissi pomohla při svlékání. Když ležela v posteli, přivedla Žofie do ložnice Franciho. Ten byl se Sissi trpělivý a tak dostáli naplnění manželství až 3.noc. hned ráno to oznámil své matce. Snad i proto Sissi později nenáviděla sex. Teď se musela naučit žít a hrát svou roli. Byla lapena v kleci, z které nebylo úniku.

- císařovna Alžběta byla známá pod přezdívkou Sisi, sama sebe však většinou nazývala Titanií - podle postavy z Shakespearovy hry Sen noci svatojánské. 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář